Uno och Institutet – so far

Jesper Wasling satt såklart på en del av svaren på mina frågor om Kommunalheraldiska institutets historia Jag skickade ut frågan även på Heraldica och fick ytterligare svar från Elias Granqvist.

Om vi summerar vad jag vet om Uno Lindgren och hans skapelse Svenska kommunalheraldiska institutet, så

  • Svenska kommualheraldiska institutet, som det egentligen heter,  grundades  som en stiftelse 1951 för att på vetenskaplig grund forska om svensk orts- och bygdeheraldik.
  • SKI var som mest verksamt innan de stora kommunsammanslagningarna i början på 1970-talet.
  • SKI var istort sett synonymt med Uno Lindgren, men det fanns även andra aktiva.
  • SKI drev tesen att det räckte för juridiskt skydd av vapnet att en kommun själv antog det, det behövdes inte att vapnet fastställdes av regeringen,
  • Dokumentationen om SKI:s verksamhet verkar finnas i Uno Lindgrens privata arkiv, som tyvärr verkar vara stängt för allmänheten.

Det var lite torra fakta om Svenska kommunalheraldiska institutet. Det finns nog många som skulle kunna berätta mer, särskilt som Uno Lindgren verkar ha varit en väldigt kontroversiell man i Heraldiksverige – ovän med statsheraldikern och alla andra representanter för offentlig heraldik.

Men om det stämmer som Jesper Wasling konstaterade, så kan nog inte SKI:s historia skrivas förr än man får tillgång till Uno Lindgrens efterlämnade arkiv. Jesper har dock anmält sig frivillig som Lindgrens biograf, så nu gäller det att se till att han får tillgång till arkivet!

Torsby kommunvapen

Torsby kommuns vapen
– en av SKI:s många skapelser

Annons

2 reaktioner på ”Uno och Institutet – so far

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s